Tricki ułatwiające pakowanie
Lifehacki

Tricki ułatwiające pakowanie przed podróżą

Podróże to coś pięknego – każda czegoś uczy, każda pozwala zobaczyć coś nowego, odkryć nowy kawałek świata. Wiąże się jednak z jedną problematyczną kwestią – pakowaniem. Dla wielu osób jest to trudna przeprawa – ubrania i przedmioty niezbędne w zależności od rodzaju wyjazdu, ograniczony rozmiar bagażu, wymagania w samolocie… Nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja wakacyjna walizka? Pomożemy poradzić sobie z pakowaniem bezboleśnie!

Walizki – jakie wybrać?

Zazwyczaj podróżując samolotem mamy do dyspozycji bagaż podręczny i bagaż rejestrowany. Kluczową sprawą jest upewnienie się, jakie są dozwolone podczas naszej podróży limity bagażowe i dopasowanie odpowiedniej walizki. Do bagażu rejestrowanego możemy zabrać o wiele więcej, jednak zazwyczaj jest on dodatkowo płatny. Mowa tutaj nie tylko o wymiarach, ale także o ciężarze walizki, o którym zdarza nam się zapominać. Warto mieć na uwadze to, żeby nie wykorzystywać go w pełni – być może zechcemy zabrać ze sobą z podróży pamiątki, które zwiększą wagę walizki, dlatego warto zostawić chociaż niewielki zapas. Jeśli chodzi o modele bagażu, opcji jest wiele. Walizki – jakie wybrać? Najpewniejsze są walizki kabinowe, które dzięki twardej powłoce skutecznie chronią nasze rzeczy. Oczywiście na wyjazd kilkudniowy czy nawet dłuższe wakacje jest to dobre rozwiązanie, ale długa wyprawa lepiej skomponuje się z plecakiem. Warto pamiętać o wadze samej walizki – pamiętajmy, że zalicza się ona do wagi całego bagażu, dlatego lepiej wybrać możliwie lekki model.

Wakacyjna walizka – jak się spakować?

Pakowanie możemy zacząć już podczas planowania wyjazdu – w notesie czy w telefonie warto zapisywać rzeczy, które musimy ze sobą wziąć. Podczas finalnego pakowania będzie nam znacznie łatwiej, spakujemy się szybciej i niczego nie zapomnimy. Jeśli chodzi o finalne pakowanie, wakacyjna walizka niestety ma ograniczoną pojemność, dlatego należy podejść do jej zapełniania sposobem. Dobrą opcją rolowanie odzieży – zajmują dzięki temu mniej miejsca i nie są tak wymięte. Najcięższe rzeczy najlepiej umieścić na samym dnie, ale jednocześnie zatroszczyć się o to, by przestrzenie nie zostawały puste. W wolne miejsca można spakować bieliznę czy skarpety – dobrą opcją jest też włożenie skarpet do butów – oszczędność miejsca jest tutaj na wagę złota! Brak pustych miejsc jest istotny także ze względu na utrzymanie rzeczy na miejscu. Walizka kabinowa nie pęknie, kiedy puste miejsca będą możliwie najszczelniej wypełnione.

Muszę to zabrać – wypełniona wakacyjna walizka

Kiedy nie mamy zbyt dużego miejsca do dyspozycji, warto dokładnie przemyśleć to, co rzeczywiście musimy zabrać. Najlepszą opcją jest dopasowanie kilku zestawów z posiadanej odzieży, zgranych kolorystycznie, które bez względu na kombinację będą do siebie pasowały. Przyda się coś na każdą pogodę – pełne buty czy lekka kurtka, nawet na wakacje. Jeśli mamy realny problem ze spakowaniem wszystkich niezbędnych przedmiotów, warto przemyśleć pakowanie próżniowe. Zastanawiając się, jakie wybrać walizki, można w tym przypadku zainteresować się modelem z pakowaniem próżniowym lub skorzystać z worków próżniowych i odessać powietrze, co pozwoli zmniejszyć rozmiar ubrań. Pamiętajmy jednak, że – zazwyczaj – nie lecimy w miejsca dalekie od cywilizacji. Zestawy odzieży na każdy dzień są zbędne – zawsze można oddać brudne ubrania do pralni lub wyprać je samodzielnie. Oszczędzone miejsce można wykorzystać na pamiątki.

Bezpieczeństwo walizki musi być

Walizki – jakie wybrać? To na pewno poważny problem, ale ważniejsza sprawa to bezpieczeństwo naszego bagażu. Podczas pakowania ważne jest zatroszczenie się o to, by bagaż dotarł do miejsca przeznaczenia. Kiedy obawiamy się, że nie poznamy naszej wakacyjnej walizki, można w jakiś sposób ją oznaczyć – naklejką lub wstążką. Warto też zadbać o oznaczenie bagażu adresem, numerem telefonu czy adresem e-mail. W przypadku zgubienia walizki łatwiej będzie ją zwrócić. Dobrym wyjściem jest zapisanie numerów dokumentów, paszportu i ubezpieczenia – wysyłając je sobie czy rodzinie na maila będziemy zabezpieczeni w razie kradzieży. Zdjęcie bagażu także się przyda, kiedy dojdzie do jego zgubienia lub kradzieży, ponieważ łatwiej będzie ocenić jego wartość i sumę potencjalnego odszkodowania. Zadbajmy także o swoje zdrowie – wakacyjna walizka powinna zawierać leki, które stale przyjmujemy w dawce większej, niż to konieczne. Może wydarzyć się wypadek lub inne okoliczności opóźniające lot – warto się na to przygotować. Przede wszystkim zabierzmy jednak dobry nastrój – na pewno wyjazd będzie udany!


Zobacz także: Czym jest lifehack?


 

Tricki ułatwiające pakowanie przed podróżą
5 (100%) 1 vote
Udostępnij