Najtańsze środki transportu
Podróże

Najtańsze środki transportu

Podróże nie są zarezerwowane wyłącznie dla najbogatszych. Jeśli zrobisz to z głową, możesz odwiedzić nawet odległe zakątki globu, dysponując naprawdę niewielkim budżetem. Oto kilka porad, które pomogą ci podróżować wygodnie i (co najważniejsze) bardzo tanio.

Najtańszy środek transportu: autostop

Co oczywiste, najtańszy środek transportu to ten, za który nie musimy płacić. Autostop w większości przypadków spełnia właśnie ten warunek. Zdając się na ludzką życzliwość możecie przeżyć przygodę swojego życia. To najprostszy sposób, aby poznać ciekawych ludzi i zawędrować w zupełnie nieoczekiwane miejsca.

Autostop będzie dla was dobrym rozwiązaniem, jeśli podróżujecie w parze, gdyż tak najłatwiej znajdziecie odpowiedni środek transportu. Pamiętajcie również, aby zawsze zachować ostrożność i zdrowy rozsądek w czasie podróży z nieznajomymi.

Z pewnością wielu z was stwierdzi, że tak naprawdę na tym świecie nie ma rzeczy darmowych i nawet podróżowanie autostopem ma swoją cenę. Owszem, w dobrym tonie jest pozostawienie kierowcy pewnej sumy pieniędzy, jako zwrot kosztów paliwa. Jednak w znacznej mierze zależy to od waszych indywidualnych ustaleń z osobą, która was podwozi. Jeśli portfel świeci pustkami, z pewnością uda wam się wyszukać kogoś, kto przewiezie was bez dodatkowych opłat.

Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że cena za autostop jest nieco bardziej niematerialna. Ten sposób podróżowania nie należy do najwygodniejszych i często wiąże się z wielogodzinnym poszukiwaniem kierowcy, gotowego zabrać ze sobą gapowiczów. Im bardziej sprecyzowany oraz niecodzienny jest wasz kierunek podróży, tym trudniej będzie znaleźć transport. Jeśli jednak jesteście otwarci na przygody i nie zależy wam na sztywnym planie podróży, najtańszy środek transportu, czyli autostop, to idealne rozwiązanie.

Jak tanio podróżować własnym autem?

Ze względu na rosnące ceny benzyny, podróż prywatnym autem dosyć powszechnie nie jest uznawana za najtańszy środek transportu. Jednak osoby lubiące oszczędzać, doskonale wiedzą, jak tanio podróżować nawet własnym samochodem.

Chcąc obniżyć koszty wycieczki autem, staraj się podróżować w większej grupie – wówczas cena paliwa oraz winiet rozkłada się na więcej osób. Jeśli akurat nikt z twoich znajomych nie wybiera się na wakacje, możesz skorzystać z usług serwisów internetowych, które łączą kierowców z osobami, poszukującymi transportu.

Aby podróż samochodem kosztowała niewiele, warto wybrać tzw. tani kierunek, czyli państwa, gdzie ceny paliwa są zdecydowanie niższe niż w Polsce. Zdziwicie się, jak mało przyjdzie wam zapłacić za zatankowanie do pełna w niektórych krajach.

Pamiętaj, że twoje auto może służyć nie tylko, jako środek transportu. Zabierz ze sobą kuchenkę turystyczną, śpiwór, namiot i karimatę, a nie będziesz musiał wynajmować pokoju w hotelu. Zdziwisz się, jak przyjemnie jest biwakować na łonie natury.

Pokochaj transport publiczny!

W wielu krajach najtańszy środek transportu to komunikacja publiczna. W końcu wymyślono ją właśnie po to, aby każdy mógł podróżować za niewielkie pieniądze.

Zanim odwiedzicie dany kraj, warto zrobić dokładny rekonesans i sprawdzić, na jakie zniżki możecie liczyć. Zdziwicie się, jak wiele ich jest. Koleje oraz linie autobusowe niemal zawsze oferują rabaty dla młodzieży i studentów, często też zdarza się, że podróżując w grupie zapłacicie zdecydowanie mniej. Bilety warto kupować ze sporym wyprzedzeniem, gdyż wówczas kosztują one mniej. Planując podróż, poświęć trochę czasu na wyszukanie sezonowych promocji lub kodów rabatowych. Niezwykle przydatne mogą również okazać się blogi podróżnicze, których autorzy z pewnością podpowiedzą wam jak tanio podróżować w danym regionie.

Jak tanio podróżować samolotem?

Mogłoby się wydawać, że podróżowanie samolotem za niewielkie pieniądze jest właściwie niemożliwe. Kiedyś był to luksus dostępny wyłącznie dla najzamożniejszych, jednak w dobie Internetu oraz tanich linii lotniczych, wycieczki samolotowe stały się dostępne dla wszystkich, niezależnie od budżetu.

Aby upolować bilety w najatrakcyjniejszych cenach warto śledzić strony internetowe, które specjalizują się w wyszukiwaniu promocji i najlepszych okazji. To właśnie za ich pośrednictwem dowiesz się, jak tanio podróżować oraz które kierunki są obecnie najatrakcyjniejsze. Wiele z nich umożliwia również ustawianie alertów cenowych, dzięki którym otrzymasz wiadomość w momencie, gdy ceny spadną.

Pamiętaj, że najtańsze bilety samolotowe kupisz, gdy podróżujesz jedynie z bagażem podręcznym, a za lot płacisz kartą kredytową. Warto też zorientować się, czy twoja ulubiona linia lotnicza posiada program lojalnościowy, którego uczestnicy otrzymują zniżki i atrakcyjne rabaty. Planując urlop, weź również pod uwagę, że loty poza sezonem oraz w dni robocze są znacznie tańsze.

 


Zobacz także: Paryż w 24h – co zobaczyć?


 

Najtańsze środki transportu
5 (100%) 1 vote
Udostępnij