Jak złapać stopa
Lifehacki

Jak złapać stopa?

Jazda stopem to świetne (i tanie) rozwiązanie na podróż w kraju i za granicą. Jeśli planujemy poruszać się w ten sposób, musimy jednak mieć na uwadze kilka ważny rzeczy, aby podróż była bezpieczna i byśmy dotarli do celu szybko i wygodnie. Oto kilka istotnych kwestii, dotyczących podróży stopem po Polsce i nie tylko.

Jazda stopem – gdzie szukać?

Najlepsza lokalizacja, w której można załapać się na podróż autostopem to zatoczka autobusowa na skraju długiej i prostej drogi. Przydadzą się światła w okolicy, dzięki czemu kierowcy będą się zatrzymywać. Zadbajmy o to, by nie stać pod słońce, co może spowodować że kierowcy nie będą nas widzieć. Dobrym rozwiązaniem są także stacje benzynowe, gdzie zatrzymują się podróżujący. Wybierając jazdę stopem warto odpowiednio się ubrać – tak, by nie wzbudzać podejrzeń. Tabliczka z nazwą miasta, typowe podróżnicze wyposażenie i strój sprawią, że będziemy bardziej godni zaufania. Oczywiście, musimy zadbać o higienę i czystość ubrań – w przeciwnym razie ciężko będzie znaleźć osobę, która zdecyduje się nas zabrać. Nie zapomnijmy o uśmiechu – będzie łatwiej podróżować stopem po Polsce.

Stopem po Polsce – na co się przygotować?

Kiedy uda nam się znaleźć kierowcę, konieczne jest zorientowanie się, dokąd dzięki niemu możemy się dostać. Niekiedy pojazd może podwieźć nas tylko kilka – kilkanaście kilometrów, więc czasami bardziej sensowne jest poczekanie na osobę, z którą możemy przemieścić się dalej. Szczególnie kiedy czekamy na podwiezienie w dobrym miejscu. Jazda stopem ma swoje zasady – jeśli na przykład chodzi o wsiadanie do pojazdu, możemy albo liczyć na pomoc kierowcy, albo zapakować się samodzielnie. Uważajmy jednak – kiedy otwiera on bagażnik, można wrzucić do niego duży bagaż, zostawiając jednak najważniejsze przedmioty przy sobie. Kiedy kierowca zostaje w środku, lepiej wsiadać z bagażem – niestety, w takich okolicznościach pojawiają się kradzieże. Podróżując stopem po Polsce – zresztą w innych krajach także – należy kierować się intuicją. Bo chociaż gbury zazwyczaj się nie zatrzymują, to osoby, które wzbudzają naszą obawę czy nawet strach, najprawdopodobniej nie będą dobrym wyborem. Jakiekolwiek przedmioty w pojeździe, które budzą zdziwienie także powinny odwieść nas od podróży z danym kierowcą. Kiedy jednak wsiądziemy i dopiero wtedy poczujemy niepokój, zawsze możemy próbować otwierać drzwi lub symulować wymioty, co odstraszy potencjalnych napastników.

O czym rozmawiać, jak się zachować

Podczas podróży może być różnie – może trafić nam się gadatliwy kierowca, a może być taki, który ochoty na rozmowę nie ma. Zasada w tym wypadku jest prosta – aby podróż przebiegła w miłej atmosferze, lepiej nie mieć odmiennego zdania niż nasz kierowca. Rozmowa powinna toczyć się swobodnie, ale zarazem musimy być uważni, by nie narazić się na szybką wysiadkę. Kiedy jesteśmy w okolicy oddalonej od naszych rodzinnych stron lub za granicą, warto rozmawiać o lokalnych zwyczajach, kuchni czy wartych zobaczenia miejscach. W taki sposób najlepiej poznajemy kraj, dowiadujemy się ciekawostek. Niekiedy nawet kierowca sam chętnie pokaże nam warty uwagi budynek czy postawi nam regionalny obiad. Dlatego opłaca się być miłym i przyjaznym – z resztą, w przeciwnym wypadku trudno nam będzie podróżować stopem. Kolejną rzeczą jest to, że bez względu na wszystko musimy pamiętać, że to my jesteśmy gościem, a nasz kierowca znajduje się w swoim pojeździe i robi nam przysługę. Nie możemy więc zabraniać mu słuchać ulubionej muzyki, przeklinać czy prowadzić w niebezpieczny sposób. Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna i nie możemy dłużej wytrzymać, najlepiej poprosić o wysadzenie na najbliższej stacji.

Bezpieczna jazda stopem jest super

Dzięki podróży autostopem możemy poznać wiele ciekawych osób, zyskać przyjaźnie na całe życie, ale aby dobrze je wspominać, musimy być ostrożni. Na szczęście zasady są proste i po kilku podróżach zazwyczaj zwracamy uwagę na rzeczy, na które powinniśmy. Pilnowanie swoich rzeczy to priorytet – kiedy zostawimy coś w pojeździe, zazwyczaj już tego nie odzyskamy, więc najlepiej pilnować, szczególnie dokumentów i innych cennych przedmiotów. O ile intuicja nie podpowiada nam inaczej, zdecydowanie powinniśmy wybierać tą metodę podróży. Niegłupi pomysłem jest podróż z kierowcami TIRów – prowadzą na długie trasy i bardzo dobrze znają drogi. Minusem są niezbędne przerwy, które muszą robić, ale niekiedy taka podróż jest dobrym wyjściem, tym bardziej, że w TIRach jest dużo miejsca, a kierowcy na pewno będą pomocni. Warto zdecydować się na jazdę stopem po Polsce – o ile będziemy ostrożni, będzie to wspaniała przygoda!

 


Zobacz także: 5 szkolnych lifehacków


 

Jak złapać stopa?
5 (100%) 1 vote
Udostępnij