jak zaplanować podróż
Podróże

Jak zaplanować podróż?

Za oknem coraz cieplej, kupiłeś  już bilety lotnicze (albo planujesz) i nie wiesz od czego zacząć planowanie wyjazdu? W artykule podpowiadamy, jak dobrze zaplanować podróż, żeby uniknąć potem nieprzyjemnych niespodzianek.

Planowanie wyjazdu – kiedy kupić bilety?

Planowanie wymarzonego wyjazdu najlepiej zacząć ze stosownym wyprzedzeniem. Bilety będą zdecydowanie tańsze, jeśli zamówisz je kilka miesięcy przed wylotem. Ich cena będzie wzrastać wraz z upływem czasu. Pamiętaj, że popularne terminy, takie jak Wielkanoc, majówka, Boże Ciało, Boże Narodzenie, Nowy rok są bardzo popularne – nie tylko Ty wpadniesz na genialny pomysł, żeby akurat wtedy polecieć do Rzymu, Lizbony czy Tajlandii. W przypadku podróży na inny kontynent bilety warto zamówić z wyprzedzeniem nawet półrocznym, a jeśli masz taką możliwość – zamów je nawet rok przed finalnym terminem.

Planowanie wyjazdu i pakowanie walizki

Jak zaplanować podróż i dobrze się spakować? Wszystko zależy do tego, czy pakujesz się na weekendową wyprawę, tygodniową, czy może planujesz miesięczne wakacje. Przy odpowiedniej optymalizacji bagażu jesteś w stanie zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy do bagażu podręcznego, nawet w wypadku, gdy jedziesz na dwutygodniową wycieczkę.

O czym na pewno nie możesz zapomnieć podczas pakowania

  • Dowodzie osobistym / paszporcie, wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego
  • biletach i wcześniejszej odprawie, jeśli przewoźnik tego wymaga
  • dokładnym sprawdzeniu, co możesz przewozić w bagażu podręcznym
  • kosmetykach, bieliźnie
  • ładowarce do telefonu.

Większość z nas popełnia ten sam błąd – pakuje zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy, które najzwyczajniej w świecie się nie przydadzą. Zamiast pakować 10 par skarpetek, możesz zwinąć w rulon jedynie 5 par, zamiast brać 4 pary spodni, wystarczą Ci spokojnie dwie. Nie musisz mieć podkoszulka na każdy dzień – w XXI wieku pralka jest dosyć powszechnym urządzeniem, także w mieszkaniach wynajmowanych przez serwisy typu Airbnb. Warto zostawić sobie także miejsce na pamiątki, po coś w końcu jedziesz za granicę.

Zwiedzanie spontaniczne vs zaplanowane

Gdy pierwszy etap planowania wyjazdu masz już za sobą (zakup biletów i wstępnie ogarnięty asortyment walizki) powinieneś dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcesz spędzić wymarzony urlop. Oczywiście, do planowania wyjazdu możesz podejść metodycznie – przekopać cały internet, kupić przewodniki, wertować portale z opiniami knajpek i atrakcji turystycznych. Warto jednak czasami wyłamać się z tego schematu i pojechać na wycieczkę „w ciemno”. Oczywiście nie mówimy tutaj o pominięciu tak istotnych kwestii jak zakwaterowanie, komunikacja miejska czy wyposażenie się w analogową bądź cyfrową wersję mapy.

Jak zaplanować podróż korzystać z wakacji?

Stawianie wygórowanych oczekiwań miejscom, które planujemy odwiedzić jest bardzo często źródłem przykrego rozczarowania. Każdy z nas może zapaść wtedy na tzw. Syndrom paryski zaobserwowany po raz pierwszy u Japońskich turystów, których idealne wyobrażenie Paryża zupełnie nie przystawało do zastanej rzeczywistości.

Wejdź do pierwszej lepszej knajpki, zapytaj losowo napotkanych mieszkańców, co warto zwiedzieć i po prostu bez większego stresu eksploruj nowe miejsca. Brzmi kusząco?

Pieniądze szczęścia nie dają, ale…

Mimo wszystko, polecamy także zostawić sobie sporą rezerwę gotówki, którą oczywiście będziesz przechowywał w bezpiecznym miejscu. Przyda się także druga karta kredytowa / debetowa, na wypadek, gdybyś jedną z nich zgubił. Komfort odpowiedniego budżetu pozwoli Ci na prawdziwe cieszenie się z wyjazdu. Liczenie każdej złotówki raczej nie przysporzy Ci zbyt wielu radości.


Zobacz także: Najlepsze aplikacje podróżnicze


 

Jak zaplanować podróż?
5 (100%) 1 vote
Udostępnij