czym jest lifehack
Lifehacki

Czym jest lifehack?

Life hacki to mówiąc w dużym skrócie, konkretne porady i wskazówki, które usprawniają jakąś czynność. Innymi słowy, to porady i tipy, których stosowanie rozwiązuje popularne problemy z różnych dziedzin.

Skąd się wzięło określenie “life hacki”?

Lifehacking pochodzi z branży programistycznej. Danny O’Brien, brytyjski dziennikarz, użył tego określenia do opisania usprawniających zadania programistów skryptów i skrótów, jakie poznał obserwując ich przy pracy. Z czasem słowo zdobywało coraz większą popularność i rozszerzało swoje znaczenie ze wskazówek dla branży IT, na bardziej ogólne. Obecnie istnieją life hacki prawdopodobnie z każdej dziedziny życia, a w internecie można odnaleźć wiele stron w różnych językach, które agregują wskazówki tego typu oraz służą do wymieniania się nimi.

Life hacki to coś więcej, niż porady i tipy – to filozofia życia

Zadaniem lifehackerów, czyli osób zajmujących się wymyślaniem różnych efektywnych “dróg na skróty” jest znajdywanie sposobów na skrócenie czasu niezbędnego do wykonania jakiejś czynności. Nie chodzi jednak o jednorazową akcję, ale o efekt kumulowania się “zaoszczędzonego” czasu. Jeżeli każdego dnia uda nam się zyskać po kilka minut, w perspektywie miesiąca są już to godziny, a w perspektywie roku ponad doba. Life hacki to zatem więcej, niż zwykłe porady i tipy – to sposób na to, jak czerpać z życia pełnymi garściami, nie tracąc czasu na niepotrzebne i żmudne czynności. Jeśli można coś wykonać prościej, szybciej, a równie skutecznie, to nie ma sensu poświęcać temu nawet minuty więcej.

Czym kieruje się lifehacker?

Do podstawowych maksym każdego lifehackera należą:
– Każdy materiał może być wykorzystany na wiele sposobów – znajdź nowe
– Czas najprościej oszczędzać, kiedy wiążemy ze sobą czynności
– Kreatywność to wyszukiwanie nietypowych możliwości
– Nie trać czujności – wszędzie możesz znaleźć inspirację do tego, jak ułatwić życie
– Nie przestawaj się uczyć – im bogatsza wiedza, tym więcej możliwości korelacji

Czy mogę zostać lifehackerem?

Jeżeli od zawsze interesowały Cię nietypowe porady i tipy i własnoręcznie lubiłeś reperować zepsute przedmioty lub znajdywać dla nich “drugie życie”, to z dużym prawdopodobieństwem jesteś urodzonym lifehackerem. Zacznij od branży, która jest Ci najbliższa – niekoniecznie musi to być Twój zawód, ani nawet coś, co lubisz! Często lifehackerzy największych odkryć dokonują w dziedzinach, które bardzo ich irytują. Przez to okazuje się, że znajdują w sobie pokłady kreatywności pozwalającej im na zminimalizowanie czasu spędzanego na nielubianej czynności. Jak wiadomo, często matką największych wynalazków jest potrzeba – w przypadku lifehacków sprawdza się to idealnie! Jeśli coś Ci przychodzi do głowy sprawdź, czy już ktoś nie wpadł na zbliżony do Twojego pomysł – jeżeli nie, to śmiało go opisz. A jeśli tak sprawdź, czy nie jesteś w stanie go jeszcze ulepszyć!

Gdzie szukać lifehacków?

Oczywiście w internecie. Istnieje wiele stron, które umożliwiają wyszukiwanie lifehacków po dziedzinach życia, wymienianie się pomysłami na nowe, czy oceniania już dodanych. Istnieją lifehacki kulinarne, motoryzacyjne, dla młodych rodziców, ogrodników, studentów, posiadaczy psów i budowlańców. Każdy jest w stanie znaleźć jakąś poradę dla siebie. Nawet, jeśli nie należymy do osób, które uznają się za kreatywne, możemy skorzystać z doświadczenia innych, a kto wie, może z czasem uda nam się samemu dołożyć swoją cegiełkę do lifehackingowej społeczności.

 


Zobacz także: Jak otworzyć wino bez korkociągu?


 

Czym jest lifehack?
5 (100%) 1 vote
Udostępnij